Ezt tudtad? A bajuszok és szakállak nem csak jól néznek ki, de természetes módon tartják melegen viselőjét

A szakáll viselése ma már szinte mindennapossá vált a férfiak körében, a világ minden táján. Különböző felmérések szerint a férfiak körülbelül egyharmada nem borotválja le a szakállát -, ezért az arcszőrzet-ápoló termékek értékesítése virágzik.

Tanulmányok kimutatták, hogy a nők a hosszú távú partnerválasztás során jobban kedvelik a szakállas férfiakat, mint a simára borotváltakat. De vajon az arcszőrzet a hideg ellen is védelmet nyújt a téli hidegben? Az egyik szakértő, Anthony M. Rossi bőrgyógyász, a Weill Cornell Medical College adjunktusa elmagyarázza a hőszabályozást, és azt, hogy a vastag, sötét borosta miért működhet természetes sálként.

Gyorsabb ciklus

Az arcszőrzet durvább, mint a fejbőr szőrzete, a haj, és más ciklusban is nő, mondja Dr. Rossi, aki tucatnyi hajjal és kozmetikumokkal kapcsolatos kutatásokat publikált. A hajnövekedési ciklus katagén fázisa egy átmeneti fázis, amely az anagén fázist követi, amikor a haj nő. A telogén fázis a nyugalmi fázis. A haj az exogén fázisban hullik ki, amely egy másik tüsző anagén fázisának kezdete után kezdődik.

„Az anagén periódus rövidebb a szakállnál, ezért nő gyorsan” – mondja a New York-i bőrgyógyász. „Ezután hosszabb a telogén periódus, így a haj tovább marad a helyén”. A legtöbb férfi arcszőrzetének anagén fázisa túl rövid ahhoz, hogy hosszú, hullámos szakállt tudjon növeszteni, és sokan szenvednek az alopecia okozta kopasz foltoktól is. Dr. Rossi szerint a bőrgyógyászok még lenne mit tanulmányozni a  jelenségen, de a legtöbben úgy vélik, hogy a sűrű, hosszú szakáll növesztésének képessége genetikai eredetű és az évszakok során állandó.

A természetes hőcsapda

Vissza tekintve a történelemben, a szabadban dolgozó férfiak mindig növesztették a szakállukat – mondja Dr. Rossi -, és okan azt feltételezték, hogy az arcszőrzet melegen tartja őket. „A szőr azért van, hogy segítsen szabályozni a testhőmérsékletet, így ennek van értelme” – mondja.

Amikor fázunk, a bőrben lévő apró izmok összehúzódnak, ami a testszőrzet felállását okozza. „Ezek a felálló szőrszálak csapdába ejtik a levegőt és a hőt a bőrön” – mondja Dr. Rossi. Ez az arcon és a testen is ugyanígy működik. Egy 1988-as európai tanulmány kimutatta, hogy a hőségnek kitett szakállas férfiak közül a kopasz fejbőrűek több mint kétszer annyi izzadságot termelnek, mint a szőrös fejbőrűek, ami arra utal, hogy a szakáll csapdába ejti a hőt. Egy másik, 2012-ben Kínában végzett tanulmány szerint 100 résztvevő körében a szőrös felső ajkak átlagosan 1 fokkal voltak melegebbek, mint a szőrtelen arcok. Ez magyarázatot adhat arra, hogy sok férfi télen szakállat növeszt, nyáron pedig rendszeresebben borotválkozik.

A hátránya, hogy ha a szakáll a hidegben megázik, megfagyhat. Dr. Rossi úgy véli, hogy ez valószínűleg gyakoribb lenne a hosszú szakállú férfiaknál, mint a feszesen ápoltaknál, de ha kint vagyunk a téli, eső és hó keverékében, „egy bármilyen hosszúságú, megfagyott szakáll felülmúlná a bőr melegen tartásának előnyeit”.

A szakállad, a gátad

Az ápolt szakállnak más pozitív hatásai is lehetnek. „Az arcszőrzet megvédheti a bőrt a széllel szemben” – mondja Dr. Rossi. „A szőrzet pedig határozottan megakadályozza a napégést.” Szerinte a szakállak természetes fényvédő faktorral rendelkeznek, és általában sötétebbek, mint a bőr vagy a fejbőr szőre. „Ami a hőcsapdát illeti, a haj sűrűsége fontosabb, mint a színe. De a napvédelem szempontjából a sötét haj jobb” – mondja.

A szempillákhoz vagy az orrszőrzethez hasonlóan „a szakáll is gátként működhet a baktériumokkal szemben, elkapva azokat, mielőtt azok a szájba vagy az orrlyukakba kerülhetnének” – mondja, bár ezt bizonyító tanulmányokat még nem látott.

Ápolás 101

Dr. Rossi azt mondja, hogy több is pácienssel találkozott már, akiknek szakállápolással kapcsolatos kérdéseik voltak. Azt tanácsolja a férfiaknak, hogy rendszeresen mossák meg a szakállukat, hogy elpusztítsák a baktériumokat, és fektessenek be egy szép szakállvágógépbe, vagy járjanak rendszeresen fodrászhoz, és kérjenek szakállvágást, igazítást is. A göndör hajú férfiaknak azt tanácsolja, hogy borotválkozzanak egy irányban, a hajszálakkal együtt. „Ha a száliránnyal szemben borotválkozunk, éles széle keletkezik, amelyben a szőr visszanőhet, és benőtt szőrszálakat okozhat” – mondja a bőrgyógyász.

Azt is javasolja, hogy naponta kenjük be magunkat szakállolajjal. „Mivel az arcszőrzet durvább és göndörebb, mint más testszőrzet, a szakállolaj puhán tartja, és megakadályozza, hogy a szőrszálak visszagöndörödjenek a bőrbe, és benőtt szőrszálakat hozzanak létre” – mondja. Télen további bónusz: az olaj nedvességtartalmú anyagként működik, „még több hőt felfogva” – mondja.

Tetszett a cikkünk? További férfias tartalmakért látogass el Facebook oldalunkra vagy akár üzletünkbe is!

Felratkozás

Utóbbi bejegyzések

Férfi hajlakk használati tippek könnyen - gyorsan Reds budapest

Ismerős a szitu? Reggel belövöd a hajad, előkapod a hajlakkot, és úgy fújod, mintha egy tűzoltósági bemutatón lennél. A cél: betonbiztos frizura. Az eredmény? Betonbiztos

Read More »
5 hiba, amit mindenképp kerülj el, ha egészséges hajról álmodozol!

Az egészséges haj nem csak a genetika ajándéka – sokkal inkább a napi rutinod és döntéseid eredménye. Akár dús, akár vékonyabb szálú hajad van, néhány

Read More »
Mutatjuk, mit kerülj el, amitől a nők igazán rosszul vannak!

Van egy dolog, ami képes azonnali szemöldökráncolást kiváltani egy nőből. Nem, nem az, ha elfelejted levinni a szemetet. Nem is az, ha rosszul teszed be

Read More »