A borosta korábban rendszeresen volt a hanyagság, a lustaság és a nemtörődömség tökéletesen beazonosítható jelképe, akkor mikor a férfi arcszőrdivat a tökéletesre borotvált, hibátlan szőrtelenség volt. Ma ennek a már-már önálló stílusnak a jelentése megváltozott és a legtöbb férfinak kiválóan áll egy kis borosta. A gyermeki, anyakedvence arcból két nap borotválkozás mentesen sármos képet tud varázsolni. Igen, az utóbbi időben a hölgyek nagyrésze rajong a jól karbantartott, férfias borostáért, így ma ennek nézünk kicsit a mélyére.
Mi a borosta pontosan?
A borosta az arcszőrzet kissé kétértelmű hossza a tisztára borotvált és a rövid szakáll között. Attól függően, hogy milyen gyorsan nő a szőrzet, a borosta néhány nap és egy-két hét közötti időtartamot jelent. Bár a borosta hasonlít a rövid szakállhoz, kisebb hossza azt jelenti, hogy a szőrszálak nem válnak le annyira a bőrről. Ebből kifolyólag a borostával előkelő és férfias megjelenést teremthetünk anélkül, hogy a szakáll vadabb, komplexebb ápolást igénylő területeire lépne.
Borosta vagy szakáll?
A borosta, ha jól csináljuk, úgy néz ki, mint a tökéletes növesztet arcszőr. Míg az első egy-két nap egyszerűen úgy tűnhet, mintha elfelejtettél volna borotválkozni, a harmadik nap után már megfontoltnak és stílusosnak fog tűnni. Rövid hossza ráadásul tisztább és csiszoltabb megjelenést tesz lehetővé, mint a szakáll esetében. Bár a szakállat lehet belőni, stilizálni és látszódhat rajta, hogy szépen ápolt, a megfelelően karbantartott borosta mindig rendezettebbnek fog tűnni a laikus közönség számára – kiváltképp a hölgyeknek.
Tökéletes megoldás mindenki számára, aki vagy nem tud valamiért erősebb szakállat engedni magának, vagy a járulékos ápolási kötelezettségek miatt nem akar így tenni. Ugyanolyan férfias vonzerőt nyújt, anélkül, hogy az esztétikája túlságosan zabolátlan lenne.
Milyen borosta fog nekem jól állni?
Sajnos az arcszőrzet nem minden úriembernek áll jól, ezért a borosta növesztése előtt tisztában kell lennie azzal, hogy nem biztos, hogy úgy sikerül, ahogyan azt terveztük. Addig azonban nem tudhatod, amíg ki nem próbálod, úgyhogy ne félj kipróbálni – ezt már többször is mondtuk.
Gondolj arra, hogy a legrosszabb, ami történhet, hogy le kell borotválnod. Ha nem vagy felkészülve a borosta karbantartására, akkor ne foglalkozz a növesztésével, mert a végén egyszerűen csak rendetlenül fog kinézni. Úgy kell ezt elképzelni, mint egy nagyon rövid szakállat ápolásigény szempontjából – hiszen az is.
Itt egy kis önismeretre is szükség van. Ha genetikailag kódolt, hogy a növesztett arcszőrzet foltos lesz, akkor a tisztára borotvált megjelenés jobb választás lehet. Ezen kívül a saját és közvetlen környezetünk véleménye mentén lehet tovább kísérletezésekbe fogni. A háromnapos borosta vagy az egyhetes kap több elismerő tekintetet?
Hogyan formázzuk jól a borostát?
A borostát úgy tervezték, hogy könnyednek tűnjön, de ne tévesszen meg senkit. Egy kis időt kell szánnunk a borosta ápolására, hogy elérjük a megfelelő megjelenést. Az ideális megjelenés fenntartásához rendszeresen ápolni, nyírni és formázni kell. Állítsunk össze egy rutint a nyírásra, attól függően, hogy milyen gyorsan nő az arcszőrzetünk. Általában 2-4 naponta végzett ápolással a borosta megfelelően elegánsan fog kinézni – a kettő-három-négy milliméteres nyírófejekkel ideje megbarátkozni. Az elv az, hogy ne legyen se túl rövid, se túl hosszú.
A nyírás előtt mosd meg az arcod, esetleg használhatsz valami arcradírt és óvatosan töröld át, lehetőleg meleg törölközővel. Ezután a borotválkozáshoz használt borotvahabbal vagy szappannal kenjük be az arcot ott, ahol teljesen le akarjuk szedni a szőrt és ezeket kézi borotvával tisztítsuk meg – így fog a borosta formát kapni. Javasolt a szőrt úgy eltávolítani a nyaki részről, hogy ha előre nézünk, a nyakunkon ne látsszon megmaradt szőr rész. Ha az áll vonala felé húzzuk fel a borotvavonalat, nem lesz annyira esztétikus.
Ezt követően óvatosan töröljük át a megmaradt szőrzetet és a bőrt óvatosan újra törölközővel és egy trimmelő géppel nyírjuk a kívánt hosszra a borostánkat. Ha ez megvan, jöhet egy újabb öblítés-törlés kör, majd kenjük át az egész arcunkat hidratáló krémmel, esetleg aftershave balzsammal. Kész – ugye, hogy nem volt vészes?


